در خانه پابرهنه راه نروید!

به گزارش علی آباد جدید، از قلم نیاندازید که یک پا جلو، یک پا عقب، جسم را بکشید، موقع برداشتن جسم از زمین، از ناحیه کمر خم نشوید و در حالی که یک پا جلو، یک پا عقب باشد، از زانو خم شوید و با فشار زانو، جسم را بلند کنید.

در خانه پابرهنه راه نروید!

علی پناهی، متخصص طب فیزیکی در مصاحبه با برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت با اشاره به رعایت نکات ایمنی هنگام بلند کردن جسم سنگین گفت: باید وزن جسم را در نظر بگیریم. افرادی که آمادگی جسمانی ندارند، نسبت به کسانی که آمادگی جسمانی دارند، وزن بسیار کمتری را می توانند تحمل نمایند. هنگام بلند کردن جسم باید آن را به بدن نزدیک کنیم چراکه هرچه فاصله جسم از بدن بیشتر باشد، فشار بیشتری به بدن وارد می گردد، بعلاوه دست ها را نکشید تا جسم را بگیرید، چون این حالت آسیب مچ و آرنج را بیشتر می نماید.

وی با بیان اینکه هر مفصلی، تحمل مشخصی نسبت به وزن اجسام دارد. اضافه کرد: اگر مفصل شما آسیب دیده، وزن جسمی را که قبلا بلند می کردید، نصف کنید. برترین حالت جابه جایی اجسام آن است که آن را بکشید. هل دادن هم گاهی آسیب به دیسک را بیشتر می نماید. از قلم نیاندازید که یک پا جلو، یک پا عقب، جسم را بکشید، موقع برداشتن جسم از زمین، از ناحیه کمر خم نشوید و در حالی که یک پا جلو، یک پا عقب باشد، از زانو خم شوید و با فشار زانو، جسم را بلند کنید.

این متخصص طب فیزیکی در مورد تمیز کردن قسمت های بالایی کابینت یا دیوار ادامه داد: کاری که انجام می دهید، باید همتراز با بدنتان باشد. هنگامی که کابینت را تمیز می کنید و سر و دستتان بالاست، فشار زیادی را به مفاصل بخصوص مفاصل شانه و گردن وارد می کنید. این مساله حتی می تواند گردش خون ناحیه مغز را مختل کند و باعث سکته مغزی گردد.

وی توضیح داد: در چنین شرایطی بهتر است بالاتر بروید یا هم تراز قرار بگیرید. گاه یک حرکت چرخشی ناگهانی هنگام کار منجر به پارگی دیسک کمری و گردنی می گردد؛ بنابراین موقع جابه جا شدن یا چرخیدن، فقط با سر یا فقط با گردن نچرخید بلکه با همه بدنتان بچرخید.

پناهی با بیان اینکه اگر فردی هنگام کار دچار آسیب و درد شده، اول باید به مفصل استراحت بدهد، گفت: در 24 تا 48 ساعت اول از کیسه یخ استفاده نمایند، عضو آسیب دیده را بالاتر قرار دهند و اگر درد و تورم بهبود نیافت، به همکاران طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایند.

وی در مورد بستن زانو بند اضافه کرد: زانوبند ها طیف وسیعی دارند. برخی زانوبند ها نرم هستند و برخی از آن ها دو طرفشان میله دارد. زانوبند هایی که ساخته می گردد، هر کدام کارایی خاص خود را دارند و گاهی محدودیت هایی در حرکت فرد ایجاد می نمایند. توصیه کلی شاید کار درستی نباشد. در حالت عادی بر حسب این که مشکل فرد چیست، زانو بند تجویز می کنیم.

این متخصص طب فیزیکی در پاسخ به این پرسش که چرا افراد باید بعد از انجام کار های خانه، استراحت داشته باشند؟، ادامه داد: همان طور که می دانیم، دیسک ها نقش ضربه گیر را دارند و وقتی ما کار خانه انجام می دهیم، آب دیسک از دست می رود. هنگام استراحت شب، آب داخل این دیسک ها جمع می گردد و در نتیجه فرد بهبود می یابد. پس افراد هنگام روز باید آب کافی بنوشند و استراحت داشته باشند، زیرا هنگام استراحت آب از دست رفته جبران می گردد.

پناهی در مورد حرکت ورزشی برای بیرون زدگی دیسک تاکید نمود: به طور کلی نمی توان گفت. ابتدا باید افراد ورزش هایی را برای تقویت ستون فقرات انجام دهند که البته با نظر پزشک و اختصاصی باشد. بعد از این ورزش ها فرد می تواند ورزش های آبی ـ عمومی در پارک ها انجام دهد.

وی در مورد مهم بودن عضله چهار سر ران گفت: این عضله روی زانو تاثیر زیادی دارد و ضعف آن درد زانو را تشدید می نماید. از طرف دیگر، سر دیگر این عضله به لگن متصل می گردد و اگر این عضله کوتاه گردد، باعث کمر درد، زانو درد و درد های لگنی می گردد. بنابر این باید عضله را تقویت کنیم و مانع کوتاه شدن آن شویم.

این متخصص طب فیزیکی در خاتمه در مورد نوع استفاده کفش یا صندلی خانم ها هنگام کار اظهارداشت: نباید پا برهنه راه بروند و این باعث می گردد ضربه زیادی به کف پا وارد گردد. حتما کفش یا صندل مناسب بپوشند. البته همه افراد چه آن هایی که احساس می نمایند مشکل دارند و چه آن هایی که این حس را ندارند، باید از کفی کفش استفاده نمایند. کفی باید قوس داشته باشد و متناسب با قوس پای فرد باشد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2334

به "در خانه پابرهنه راه نروید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خانه پابرهنه راه نروید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید