راه ارتباطی 15 روستای پلدختر قطع است، جاده پلدختر کوهدشت قطع شد

به گزارش علی آباد جدید، خبرنگاران/لرستان پس از آنکه هواشناسی لرستان از وقوع باران های سیلابی و خطر سیل در این استان هشدار داده بود، بخشدار مرکزی پلدختر از تخلیه روستاهای حاشیه رودخانه کشکان اطلاع داد، همچنین فرماندار دورود از مقاومت تعدادی زیادی از افراد و ساکنان رودخانه تیره، برای ترک خانه هایشان با وجود هشدارهای هواشناسی در مورد سیل، گلایه کرد.

راه ارتباطی 15 روستای پلدختر قطع است، جاده پلدختر کوهدشت قطع شد

65 درصد ظرفیت کشکان پر است/ راه ارتباطی 15 روستای پلدختر قطع است

فرماندار پلدختر گفت: 65 درصد ظرفیت کشکان پر است.

حسن رضاییان در گفت وگو با علی آباد جدید اظهار کرد: با وجود بارش ها 65 درصد ظرفیت رودخانه کشکان تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه بارش ها همچنان در پلدختر ادامه دارد، اضافه نمود: خوشبختانه تا به امروز در سطح شهرستان مشکل حادی نداشته ایم.

خسارت سیل به پل ها و راه های روستایی کوهدشت

فرماندار از خسارت سیل به پل ها و راه های روستایی کوهدشت اطلاع داد.

ماشاالله نعمتی در گفت وگو با علی آباد جدید با اشاره به بارش های ادامه دار در این شهرستان، اظهار کرد: بازدیدی از سطح شهر داشتیم و مشکل حادی وجود ندارد.

شرایط 4 روستای بروجرد بحرانی است

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: شرایط 4 روستای شهرستان بحرانی است.

مسعود فلاح در گفت وگو با علی آباد جدید، اظهار کرد: شرایط چهار روستای بخش مرکزی بروجرد بحرانی است.

وی توضیح داد: بیشتر نگران روستای وزیرآباد هستیم که در حال حاضر بیل مکانیکی به این روستا فرستاده شده تا مشکل آن را برطرف کند.

معاون فرماندار بروجرد گفت: به خانه های کنار رودخانه گفته شده که تخلیه نمایند ولی بعضی از آنها به خاطر دام های خود حاضر به تخلیه نیستند.

فلاح اضافه نمود: شرایط در بخش اشترینان مطلوب است و شرایط بحرانی ندارد.

تجهیز بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد به سیستم معین درجه حرارت لیزری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از تجهیز بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد به سیستم معین درجه حرارت لیزری اطلاع داد.

محمدرضا نیکبخت در جمع علی آباد جدید اظهار کرد: به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم تا انتها شرایط شیوع احتمالی کرونا در استان کمبود تجهیزات وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد به سیستم معین درجه حرارت لیزری مجهز شده است، اضافه نمود: بیمارستان شهدای عشایر نیز ظرف روزهای آینده مجهز خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه هماهنگی های لازم با انستیتو پاستور برای آموزش کارشناسان آزمایشگاه استان برای انجام آزمایش نمونه کرونا در حال اجرا است، توضیح داد: پاسخ آخرین نمونه های ارسالی از لرستان تماما منفی بوده است و خوشبختانه تا به امروز مورد مثبت نداشتیم.

نیکبخت با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی لرستان تمامی تمهیدات لازم را در نظر گرفته است، خاطر نشان کرد: مردم با رعایت نکات بهداشتی یاری نمایند که این بحران را به خوبی پشت سر بگذاریم.

برق در پلدختر و معمولان پایدار است

مدیر شرکت توزیع برق پلدختر گفت: برق در پلدختر و معمولان پایدار است.

محمد طاهر متش پور در گفت وگوبا علی آباد جدید، اظهار کرد: برق در کل شهرستان پلدختر وصل است و خاموشی نداریم.

وی ادامه داد: فعلا برق در پلدختر و معمولان پایدار است.

متش پور بیان نمود: 21 اکیپ برای خدمات رسانی در پلدختر،معمولان، پاعلم و قلعه نصیر مستقر شدند.

وی گفت: 70 درصد گنجایش رودخانه کشکان پر شده است و امیدواریم خطری ایجاد نکند.

تشدید رصد لحظه ای ناوگان حمل ونقل برون شهری در شرایط بحران

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای لرستان از تشدید رصد لحظه ای ناوگان حمل ونقل برون شهری در شرایط بحران تا انتها بارش ها اطلاع داد.

میثم قدمی امروز در جمع علی آباد جدید، اظهار کرد: با توجه به اخطاریه های هواشناسی در مورد شرایط نامساعد جوی در روزهای ششم و هفتم اسفندماه به منظور از پیشگیری از سوانح جاده ای، اختلال در تردد و جلوگیری از خسارت به مسافران حمل ونقل عمومی در جهتهای بین شهری، طی مکاتباتی با مدیران راهداری شهرستان ها تمام کارشناسان حمل ونقل مکلف به حضور در انتهاه های مسافربری و رصد مستمر ناوگان تحت پوشش با هماهنگی پلیس و سایر دستگاه های امدادی شده اند ضمن اینکه رصد آنلاین نیز توسط کارشناسان سامانه سپهتن استان انجام می گردد.

وی توضیح داد: همچنین بنا به مصوبه ستاد مدیریت بحران سازمان راهداری از ابتدای امروز ششم اسفندماه 98 تردد تریلر و اتوبوس در محور اصفهان- داران- الیگودرز تا انتها بارش ها ممنوع شده است و همچنین به دلیل احتمال بارش برف و شرایط بد جوی شرکت های حمل ونقل ملزم شده اند از اعزام ناوگان تحت پوشش بدون آنالیز ایمنی و همراه داشتن تجهیزات زمستانی ازجمله زنجیر چرخ خودداری نمایند.

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای لرستان گفت: ستاد مدیریت بحران راهداری لرستان نیز محور خرم آباد- پل دختر را به دلیل مسائل ایمنی از ساعت 18 روز دوشنبه پنجم اسفند مسدود نموده است و محورهای جایگزین این محور چولهول، دهلیج و پاعلم هستند.

قدمی اضافه نمود: مکاتبات لازم جهت اطلاع رسانی و اعلام محورهای دارای محدودیت ترافیکی با پلیس راه، شرکت ها، تشکل های صنفی و سایر دستگاه های ذی ربط صورت گرفته است و هماهنگ شده گشت های مشترک پلیس و راهداری نسبت به گشت زنی مستمر در محورهای فوق اقدام نمایند.

در حال حاضر خطری شهر پلدختر را تهدید نمی نماید

فرماندار پلدختر گفت: در حال حاضر خطری شهر پلدختر را تهدید نمی نماید.

حسن رضاییان در گفت وگو با علی آباد جدید اظهار کرد: سطح رودخانه کشکان بالا آمده و دبی آن 2200 مترمکعب بر ثانیه است.

وی ادامه داد: با وجود بارش های دیشب و شب قبل از آن، تا به امروز آب به بالای دیوارها نیامده و اگر این چنین باشد و آب باران های نورآباد و الشتر به خرم آباد نیایند، خطری شهر پلدختر را تهدید نمی نماید.

رضاییان اضافه نمود: مردم واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه را تخلیه نموده اند و کسی در جهت رودخانه ها در منازل مسکونی نیست.

فرماندار پلدختر گفت: راه ارتباطی 15 روستای جهت معمولان قطع است و ان شاالله امروز مشکل آن ها را برطرف خواهیم کرد.

ساکنان دو روستای شهرستان سلسله منازل را تخلیه نموده اند

فرماندار سلسله می گوید: ساکنان دو روستای این شهرستان منازل را تخلیه نموده اند.

شریف خسروی در گفت وگو با علی آباد جدید، اظهار کرد: در حال قطع جاده ها هستیم که آب به داخل خانه های روستاهای کنار جاده فیروزآباد وارد نگردد.

وی ادامه داد: آب به نیم متری پل چشمه طلایی رسیده و احتمال اینکه تا دقایق دیگر سرریز گردد، وجود دارد.

خسروی بیان نمود: ساکنان روستای چشمه طلا و چم گرگ علی منازل را تخلیه نموده اند.

فرماندار سلسله با بیان اینکه روستاهای منطقه امیر در محاصره آب هستند، اضافه نمود: با اینکه دومین شهر پربارش استان هستیم، مشکل حاد دیگری نداریم.

وی توضیح داد: تمامی روستاها راه دسترسی دارند و خدمات آب، گاز و برق برقرار است.

پیک سیلاب چهارشنبه بعدازظهر اتفاق می افتد

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: دبی پایه رودخانه ها بالاست و با این بارش ها نیز افزایش می یابد، سیل اوج خودش را چهارشنبه بعدازظهر نشان می دهد.

رضا میرزایی در جمع علی آباد جدید گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی به صورت فراگیر بین 130 تا 170 میلی متر بارش در استان داریم.

وی مطرح کرد: در حال حاضر دبی سیلابی خرم رود 180 مترمکعب در ثانیه، کشکان به 1600 مترمکعب در ثانیه، تیره دورود به 135 متر مکعب در ثانیه، کاکاشرف به 75 مترمکعب در ثانیه و بادآور نورآباد به 230 مترمکعب در ثانیه رسیده است.

وی با اشاره به شروع موج دوم بارش ها در استان، بیان نمود: این سامانه بارشی که وارد پلدختر، کوهدشت و رومشکان شده خطرناکتر از موج اول است و بیشتر در بخش های شمالی ریزش دارد، تا فردا ظهر ادامه دارد.

میرزایی اضافه نمود: پیک سیلاب امروز بعدازظهر اتفاق می افتد.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با اشاره به این که در بین رودخانه های استان سه کانون بحران داریم، توضیح داد: اول حوزه رودخانه کشکان، دوم رودخانه تیره دورود و سوم شهر نورآباد است که دبی رودخانه نورآباد بشدت افزایش پیدا می نماید و احتمال طغیان رودخانه به داخل شهر وجود دارد.

وی با اشاره به این که اوج سیلاب های ما امروز بعدازظهر خواهد بود، اضافه نمود: با تداوم بارش ها دبی سیلابی رودخانه کشکان به 4200 مترمکعب در ثانیه، تیره دورود به 863 مترمکعب در ثانیه، ماربوره دورود به 834 مترمکعب در ثانیه، خرم رود به 504 مترمکعب در ثانیه و بادآور نورآباد به 500 مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.

میرزایی با اشاره به این که هر رودخانه یک تاب آوری مختص به خود را دارد، گفت: تاب آوری رودخانه کشکان حداکثر 2500 مترمکعب در ثانیه است اگر بیش از آن باشد آب وارد شهر می گردد.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با اشاره به این که درحال حاضر 50 درصد ظرفیت سدها خالی است بنابراین می توانیم بخشی از سیلاب را در مخزن خالی سدها کنترل و مهار کنیم، اضافه نمود: مشکل این است در حوزه کشکان که 9700 کیلومتر مربع وسعت دارد فقط سد ایوشان را داریم که حجم مخزن آن 52 میلیون مترمکعب است این درحالی است که ما پیش بینی کردیم حجم کشکان 312 میلیون مترمکعب برسد.

وی تأکید کرد: راه چاره اصلی کنترل سیلاب کشکان ساخت سدهای معشوره، مخمل کوه، سراب تخت، چول هول و سدهای دیگر است.

میرزایی با اشاره به این که امروز میزان دبی سیلابی رودخانه بادآور به 500 تا 600 مترمکعب در ثانیه می رسد، مطرح کرد: دبی پایه رودخانه ها بالاست و با این بارش ها نیز افزایش می یابد، سیل اوج خودش را امروز بعدازظهر نشان می دهد.

وی تأکید کرد: وسعت سیلاب در سطح استان فراگیر است از مردم تقاضا داریم موارد ایمنی را رعایت نموده و از رودخانه ها فاصله بگیرند.

نورآباد با 93 میلی متر بیشترین میزان بارش را در لرستان داشته است

کارشناس اداره کل هواشناسی لرستان گفت: نورآباد با 93 میلی متر بیشترین میزان بارش را در استان داشته است.

راضیه پیله وران در گفت وگو با علی آباد جدید درباره آخرین شرایط بارش در شهرهای لرستان اظهار کرد: سامانه بارشی قوی که از دوشنبه وارد نوار غربی کشور و لرستان شد بارش های زیادی به دنبال داشت.

وی ادامه داد: در ایستگاه های باران سنجی که در شهرستانهای استان مستقر هستند که در ایستگاه آبسرده 93 میلی متر بوده است.

پیله وران به بارش ها در شهرهای استان براساس سینوپوتیک اشاره نمود و با بیان اینکه نورآباد با 93 میلی متر بیشترین میزان بارش را در استان داشته است، اظهارکرد: براین اساس در خرم آباد55، بروجرد66، سراب دوره 67، کوهدشت64، پلدختر 44، دورود78، ازنا20، الیگودرز23، رومشکان 61و سپیدشت 62 میلی متر بارندگی داشتند.

کارشناس اداره کل هواشناسی لرستان با بیان اینکه انتظار می رود از شامگاه ششم اسفند بارش ها در نیمه غربی و مرکز استان را با همین شدت داشته باشیم، بیان نمود: انتظار داریم این بارش ها به نیمه شرقی استان بویژه جنوب شرق استان یعنی الیگودرز و سپیددشت کشیده گردد.

وی گفت: هوای سرد هم موجب بارش برف در مناطق سردسیر استان خواهد شد.

پیله وران بیان نمود: تا فردا شرایط ناپایدار در نیمه شرقی وجنوب شرق استان خواهیم داشت، امروز ظهر برای نیمه غربی، مرکزی و شمال استان بارش پراکنده پیش بینی می گردد.

این کارشناس با اشاره به اینکه سرعت ورزش باد در مناطق مستعد استان شدید خواهد بود، گفت: از بعدازظهر چهارشنبه نیمه غربی، مرکزی و شمال استان شاهد وزش باد خواهیم بود.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 918

به "راه ارتباطی 15 روستای پلدختر قطع است، جاده پلدختر کوهدشت قطع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه ارتباطی 15 روستای پلدختر قطع است، جاده پلدختر کوهدشت قطع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید