رهبران کشورهای دنیا یورش معترضان به کنگره آمریکا را محکوم کردند

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، یورش بی سابقه و دور از انتظار معترضان به نتایج انتخابات سوم نوامبر به ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن دی. سی. با واکنش شدید مقامات سایر کشورهای دنیا روبرو شد و سران کشورها با محکوم کردن این خشونتها خواهان خروج معترضان از ساختمان کنگره شدند.

رهبران کشورهای دنیا یورش معترضان به کنگره آمریکا را محکوم کردند

ترکیه

ترکیه یکی از نخستین کشورهایی بود که به این شورش و ناآرامی واکنش نشان داد. در همین ارتباط، وزارت خارجه ترکیه روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از بروز خشونتها در ساختمان کنگره، از معترضان خواست تا عقل سلیم خود را به کار گیرند.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای بیان کرد: ما رویدادهای پس از انتخابات آمریکا را که امروز به کوشش معترضان برای تصرف ساختمان کنگره انجامید، با نگرانی دنبال می کنیم. ما از تمام طرف ها می خواهیم که منطقی بوده و مطابق با عقل سلیم عمل نمایند.

آلمان

وزارت خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه از اتباع خود در شهر واشنگتن دی. سی خواست تا از تردد در مرکز این شهر به ویژه نواحی اطراف کنگره خودداری نمایند.

در بیانیه وزارت خارجه آلمان خطاب به اتباع این کشور در شهر واشنگتن دی. سی. آمده است: مقررات حکومت نظامی را رعایت کنید و از دیدن مناطق مرکزی شهر به ویژه نواحی اطراف کنگره (کپیتال هیل) خودداری کنید. این تظاهرات به احتمال بسیار ادامه می یابد. خشونت از جمله استفاده از اسلحه گرم بسیار احتمال دارد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز در یک پیغام توئیتری نوشت که بی احترامی به اصول دموکراتیک اثرات ویرانگری دارد. در این پیغام توئیتری آمده است: دشمنان دموکراسی از دیدن این صحنه های باورنکردنی در واشنگتن لذت خواهند برد. حرفهای گُنده به اعمال خشونت آمیز تبدیل شده اند- بر روی پله های مجلس آلمان [اشاره به دوره هیتلر] و اکنون در کنگره [آمریکا]. بی اعتنایی به اصول دموکراتیک ویرانگر است.

انگلیس

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز اعمال خشونت آمیز معترضان در داخل ساختمان کنگره آمریکا را ننگین خواند و خواهان انتقال مسالمت آمیز و آرام قدرت در ایالات متحده شد.

کانادا

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز با ابراز نگرانی نسبت به بروز رفتارهای خشونت آمیز معترضان در ساختمان کنگره آمریکا گفت که وی به اصول دموکراتیک آمریکایی باور دارد و امیدوار است که شرایط به سرعت به حالت عادی بازگردد. وی در تبادل نظر با ایستگاه رادیویی 1130 ونکوور گفت: روشن است که ما نگرانیم و شرایط را لحظه به لحظه دنبال می کنیم. من فکر می کنم که اصول دموکراتیک آمریکا محکم وپابرجا هستند و امیدواریم که همه چیز به زودی به شرایط عادی بازگردد.

استرالیا

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز یورش به ساختمان کنگره آمریکا را محکوم کرد و خواهان انتقال مسالمت آمیز قدرت در واشنگتن شد.

وی در یک پیغام توئیتری نوشت: صحنه های بسیار دردناکی را در کنگره آمریکا [شاهد بودیم]. ما این اعمال خشونت آمیز را محکوم می کنیم و مشتاقانه در انتظار انتقال مسالمت آمیز قدرت به دولت جدید و منتخب آمریکا… هستیم.

ناتو

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز روز چهارشنبه در یک پیغام توئیتری بیان کرد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در ایالات متحده باید محترم شمرده گردد. وی همچنین یورش و اعمال خشونت بار معترضان در ساختمان کنگره آمریکا را تکان دهنده خواند.

اتحادیه اروپا

چارلز میشل رئیس شورای اروپایی در واکنش به رویدادهای روز چهارشنبه در کنگره آمریکا گفت که اتحادیه اروپا اطمینان دارد ایالات متحده انتقال مسالمت آمیز قدرت به جو بایدن را تضمین می نماید.

جوزف بورل مسئول روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا یورش به ساختمان کنگره آمریکا را تهاجمی بی سابقه به دموکراسی آمریکا خواند و گفت که نتایج انتخابات سوم نوامبر باید محترم شمرده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1538

به "رهبران کشورهای دنیا یورش معترضان به کنگره آمریکا را محکوم کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبران کشورهای دنیا یورش معترضان به کنگره آمریکا را محکوم کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید