سناریوی جدید آمریکا برای لبنان؛ بازکردن پرونده رسوایی اخلاقی سعد حریری

به گزارش علی آباد جدید، آمریکا با انتشار مجدد موضوع رسوایی اخلاقی نخست وزیر لبنان در 2013 به دنبال تحت فشار گذاشتن و مجبور کردن وی به استعفا است.

سناریوی جدید آمریکا برای لبنان؛ بازکردن پرونده رسوایی اخلاقی سعد حریری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الاخبار، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با بیان اظهاراتی مربوط به مسئله پرداخت 16 میلیون دلار توسط سعد حریری نخست وزیر لبنان به یک مدل آفریقایی در ازای رابطه٬ پرونده ای قدیمی را درباره حریری مجددا باز کرد. در این میان با توجه به بحران اقتصادی کشور لبنان و غرق شدن حریری در بحران اقتصادی٬ مطرح کردن مجدد این رسوایی که منجر به نقدها جدیدی ضد وی خواهد شد٬ سوالات زیادی را مطرح می نماید.

در این شرایط٬ نیویورک تایمز جزئیاتی از این جریان را که به سال 2013 بازمی شود منتشر کرد. بنابر گزارش های این روزنامه یک مدل آفریقایی مدعی شده بود که نخست وزیر لبنان پس از برقراری یک رابطه٬ مبلغی معادل 15.3 میلیون دلار به وی پرداخت نموده است.

هرچند که این رسوایی قدیمی بوده و زمان آن به شش سال قبل بازمی شود٬ انتشار آن در این زمان و صحبت از این که روزنامه مذکور به صدها سند و مدرک در این خصوص و بیان جزئیات آن پرداخته؛ آن هم در شرایطی که لبنان در یک بحران اقتصادی جدی به سرمی برد٬ به ویژه شرایط بد اقتصادی که حریری در آن گرفتار شده بار دیگر وی را در معرض توجهات قرار می دهد.

همچنین باتوجه به اینکه رسانه های غربی جزئیات این موضوع را پیش تر در 4 دسامبر 2018 بیان نموده بودند؛ مطرح کردن آن در این زمان٬ آن هم توسط یک روزنامه آمریکایی٬ جای سوال دارد.

روشن است که علت این امر مربوط به فشار آمریکا بر لبنان و اعمال تحریم های واشنگتن علیه تعدادی از نیروها و شخصیت های سیاسی این کشور و نیز کوشش آن برای دور کردن سعد حریری از حزب الله است.

جدا از اینکه انتشار مجدد این مسئله موجب خجالت و شرمساری نخست وزیر لبنان شده و طرح چنین موضوعاتی نیز می تواند نه تنها وی بلکه هر نخست وزیر دیگری را در هرکجای دنیا به سمت استعفا بکشاند؛ بحث مجدد درباره این ادعا زمانی اجرا شده که بعضی از دوستان حریری در کوشش برای ترغیب وی به استعفا و جلوگیری از فروپاشی جایگاهش می نمایند.

درحال حاضر لبنان در یک بحران اقتصادی و اقتصادی و پولی به سر می برد که اخیرا در قالب کمبود دلار در بازار این کشور ظهور نموده است. همه این ها در حالی است که هیچ چشم اندازی برای حل این بحران نیز وجود ندارد. علاوه بر این حریری شخصا دچار یک بحران اقتصادی شدید است که منجر به تعطیلی شبکه تلویزیونی المستقبل شده و قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود نیز نیست.

در کنار این ها بیش از یک طرف داخلی و بین المللی نیز وی را به دلیل عدم اجرای اصلاحاتی که به منظور دریافت وام طی کنفرانس سیدر به آن متعهد شده بود٬ مقصر می دانند.

از طرف دیگر نخست وزیر لبنان هیچ دفاعی از خود ندارد و در سایه شرایطی که روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با مطرح کردن پرونده رسوایی قدیمی برای وی به وجود آورده کاملا تحت فشار است.

باید اشاره کنیم که پیش از انتشار مقاله روزنامه آمریکایی در این خصوص٬ جلسه ای میان میشل عون و ریاض سلامه رئیس بانک لبنان برگزار گردید که توجهات سیاسی و اقتصادی را به خود جلب کرد. طبق اطلاعات منابع کاخ ریاست جمهوری لبنان٬ این دیداربازخورد مثبتی داشت و سلامه توضیحات لازم در مورد بحران اقتصادی و نیز پیشرفت های حاصل شده در این خصوص را در زمانی که عون در نیویورک بود٬ به وی ارائه داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 496

به "سناریوی جدید آمریکا برای لبنان؛ بازکردن پرونده رسوایی اخلاقی سعد حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی جدید آمریکا برای لبنان؛ بازکردن پرونده رسوایی اخلاقی سعد حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید