شهر ارواحی که همیشه چراغ هایش روشن است!

به گزارش علی آباد جدید، کیت سالت، شهر ارواحی با خانه های خالی اما چراغ های روشن

وقتی به شهر ارواح فکر می کنید احتمالا تصویر خانه های خراب و بدون سقف، پنجره های شکسته و کثیف و کفپوش های پوسیده در ذهنتان تقش می بندد اما در شهر کیت سالت (Kitsault) که در سواحل شمالی شهر بریتیش کلمبیای کانادا قرار گرفته است ردیفی از خانه ها، رستوران ها، مراکز خرید، بانک ها، کافه ها و تئاترهایی را می بینید که با اینکه کسی در آن ها نیست اما تمیزند و چراغ هایشان همیشه روشن است! این ساختمان ها خالی و دست نخورده در گوشه ای از شهر جا خوش کرده اند و کسی در آن زندگی نمی کند. وضعیت خیابان ها هم تعجب برانگیزاست؛ درختانی یک دست و تر و تمیز که با اینکه از سال 1982 کسی در شهر نیست اما همیشه هرس می شوند! اگر از وضعیت شهر کیت سالت تعجب کردید خبرنگاران را همراهی کنید و داستان جالبش را بخوانید.

شهر ارواحی که همیشه چراغ هایش روشن است!

شهر کیت سالت در نزدیکی مرز آلاسکا، در 115 کیلومتری شهر ترس واقع شده است و فقط مدت کمی زندگی را در خود دیده است. این شهر در سال 1979 برای زندگی کارگران معادن مولیبدنوم درست شد، مولیبدنوم کاربید سخت و پایدار را در آلیاژها شکل می دهد و معمولا برای تولید آلومینیوم مقاوم در برابر زنگ زدگی استفاده می شود. درست زمانی که زندگی در این شهر آرمانی آغاز شد بازار فروش مولیبدنوم از رونق افتاد و 1200 نفری که در آن زندگی می کردند برای همیشه از آن رفتند.

شکل دریافت این شهر داستان جالبی دارد، نزدیک به یک قرن است که در این ناحیه بریتیش کلمبیا فلزات گرانبها و نیمه گرانبهای زیادی مثل نقره، سرب، روی و مس استخراج می شود که این باعث تاسیس شهرهای پررونق زیادی مثل آلیس آرم و آنیوکس در این محل شده است. اولین بار مولیبدنوم در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 استخراج می شد اما وقتی دیگر سوددهی چندانی نداشت استخراجش متوقف شد. تا اینکه وقتی که معادن مولیبدنوم شناخته شده آلاسکا، بریتیش کلمبیا و غرب آمریکا متروکه شدند دوباره قیمت ها بالا رفت و در همین زمان کارخانه معدن Phelps Dodge سریعا از این فرصت استفاده کرد و تصمیم گرفت که برای استخراج این ماده شهر کیت سالت را درست کند. زمینی به مساحت هزاران هکتار برای ساخت شهر در نظر گرفته شد و پروژه ساخت و ساز عظیمی آغاز به کار کرد که تا آن زمان در شمال بریتیش کلمبیا سابقه نداشت. کشتی هایی که پر از مصالح ساخت و سازی بودند وارد آب های کیت سالت شدند و جاده ای خاکی از شهر ترس به سرعت در میان کوه ها درست شد. شغل های ساخت و سازی با درآمد بالا، مهندسان و کارگران ساختمانی زیادی از سراسر شمال آمریکا را به این محل کشاند.

حدود صد خانه های تک واحدی و دوبلکس و 7 آپارتمان و بیش از دویست سوئیت ساخته و یک بیمارستان مدرن، یک مرکز خرید، چندین رستوران، بانک، اداره پست، کافه، استخر، کتابخانه و دو مرکز تفریح و سرگرمی با شنا و تئاتر ایجاد شد و برق و خطوط تلفن کابل کشی شدند. در این شهر پیشرفته ترین دستگاه تصفیه فاضلاب وجود داشت که باعث شد تمیزترین آب آشامیدنی منطقه متعلق به این شهر باشد اما فقط 18 ماه بعد از اینکه اولین خانواده به این شهر آمدند بازار مولیبدنوم به دلیل رکود اقتصادی و محصولات فرعی ورشکست شد. معادن بسته شدند و مردم شهر را تخلیه کردند و کیت سالت به شهری فراموش شده تبدیل شد.

در سال 2005، یک کارآفرین هندی شهر را به قیمت 7 میلیون دلار خرید و تصمیم گرفت که آن را دوباره زنده کند. از آن زمان، این میلیونر 25 میلیون دلار صرف نگهداری از این شهر کرده است. بیش از 12 نگهبان و سرایدار از خانه ها و ساختمان های دیگر مراقبت و چمن ها را کوتاه، درختان را هرس و خیابان ها را جارو و تمیز می کنند. این کارآفرین می خواهد که با تبدیل کردن کیت سالت به قطب صنعت گاز طبیعی مایع بریتیش کلمبیا، بر روی این شهر سرمایه گذاری کند به طوری که آینده شهر به موفقیت این پروژه بستگی دارد.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 421

به "شهر ارواحی که همیشه چراغ هایش روشن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر ارواحی که همیشه چراغ هایش روشن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید