ناتو دسترسی نمایندگان بلاروس به مقرهای خود را محدود کرد

به گزارش علی آباد جدید، دبیرکل ناتو از محدودیت دسترسی کارکنان نمایندگی دیپلماتیک بلاروس به مقرهای ناتو پس از ماجرای فرود هواپیمای مسافربری در فرودگاه مینسک اطلاع داد.

ناتو دسترسی نمایندگان بلاروس به مقرهای خود را محدود کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دبیرکل ناتو دوشنبه گفت که دسترسی کارکنان نمایندگی دیپلماتیک بلاروس به مقرهای ناتو را پس از ماجرای فرود هواپیمای مسافربری در فرودگاه بین المللی مینسک محدود می نماید.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی رویترز ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در یک نشست مطبوعاتی در شهر بروکسل در بلژیک بدون ارائه جزئیات بیشتر در رابطه با این تصمیم گفت: ما تصمیم گرفته ایم دسترسی پرسنل بلاروسی به مقرهای ناتو را محدود کنیم.

ناتو و بلاروس از سال 1992 با هم رابطه دارند و بلاروس از آوریل 1998 مقر دیپلماتیک در ناتو داشته است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته با اعمال مجموعه ای از تحریم ها علیه بلاروس به علت اقدام این کشور در نشاندن یک فروند هواپیمای مسافربری موافقت کردند. از جمله تحریم هایی که قرار است اعمال گردد ممنوعیت استفاده بلاروس از حریم هوایی و فرودگاه های اتحادیه اروپا است.

این تصمیم گیری بعد از آن رخ داد که یکشنبه گذشته یک فروند میگ-29 هواپیمای مسافربری شرکت رایان ایر را رهگیری و آن را وادار به فرود اضطراری در فرودگاه مینسک کرد. مقامات نظامی بلاروس گفتند که این هواپیما مشکوک به تهدید به بمبگذاری بود و جنگنده میگ-29 بلاروس آن را مجبور به فرود اضطراری کرد.

به گزارش رویترز، استولتنبرگ در پاسخ به سئوالی درباره تشکیلات و واحدهای نظامی نو روسیه که قرار است نزدیک مرزهای ناتو مستقر شوند، گفت که ناتو به گفت وگو با مسکو ادامه می دهد و در عین حال برای اهداف دفاعی هم در منطقه نیرو مستقر می نماید.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دوشنبه گفت وزارت دفاع این کشور در پاسخ به اقدام های کشورهای ناتو به رهبری آمریکا، حدود 20 تشکیلات و واحد نظامی نو در منطقه نظامی غربی تا خاتمه سال 2021 ایجاد خواهد نمود.

وی اضافه نمود: اقدام همکاران غربی ما سیستم های امنیتی جهانی را از بین می برد و ما را وادار می نماید به اقدامات مقابله ای کافی دست بزنیم. ما به طور مرتب ترکیب رزمی نیروهای خود را ارتقا می دهیم. تا خاتمه سال حدود 20 تشکیلات و واحد نظامی نو در منطقه نظامی غربی ایجاد خواهد شد.

شویگو گفت، علاوه بر این، نیروهای روسی حاضر در منطقه نظامی غربی حدود دو هزار واحد تجهیزات دریافت خواهند کرد و نیروهای مسلح روسیه به ارتقای آموزش پرسنل و عملکرد نهادهای کنترلی ادامه می دهند.

این مقام نظامی روسیه در ادامه با اشاره به افزایش پروازهای استراتژیک، حضور ناوهای جنگی و تعدد تمرینات نظامی ناتو، گفت تهدید نظامی ناتو نزدیک مرزهای روسیه در حال افزایش است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1825

به "ناتو دسترسی نمایندگان بلاروس به مقرهای خود را محدود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو دسترسی نمایندگان بلاروس به مقرهای خود را محدود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید