نخستین مناظره، جو بایدن به ترامپ: میشه خفه شی

به گزارش علی آباد جدید، در دقیقه 18 مناظره نامزد حزب دموکرات با قطع شدن صحبت هایش توسط آقای ترامپ، خطاب به وی گفت: میشه خفه شی مرد؟

نخستین مناظره، جو بایدن به ترامپ: میشه خفه شی

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بین 2 نامزد اصلی دموکرات و جمهوری خواه در این کشور برگزار گشت.

به گزارش خبرنگاران، در این مذاکره 90 دقیقه ای که در دانشگاه کیس وسترن رزرو شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار گشت جو بایدن نامزد دموکرات ها و دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواستار در خصوص موضوعاتی مانند انتخاب قاضی جدید برای دیوان عالی، اقتصاد، عملکرد در خصوص بحران کرونا و انتخابات به شیوه پستی بحث کردند. کریس والاس مجری و روزنامه نگار تلویزیونی از شبکه فاکس نیوز نیز اجرای این برنامه را برعهده داشت.

به گزارش رسانه ها، دو نامزد رقیب ریاست جمهوری آمریکا به دلیل شیوع کرونا از دست دادن سنتی در اول برنامه خودداری کردند و فاصله لازم را حفظ کردند. آنها حتی چند قدم هم به هم نزدیک نشده و پشت تریبون های خود رفتند.

فرانس 24 در خصوص شروع این مذاکره نوشت: این مناظره مهم ترین رویداد انتخاباتی ریاست جمهوری کنونی است. در این مناظره خبری از جمعیت و شکوه همیشگی نبود و در مقابل بسیاری از عوامل پشت صحنه مجبور به استفاده از ماسک بودند.

تصاویر به نمایش درآمده از ابتدای مذاکره ورود ایوانکا و دختران دیگر ترامپ به فضای دانشگاه کیس وسترن رزرو را نشان داد. دقایقی بعد ملانیا ترامپ نیز به این جمع اضافه شد و در صندلی همراهان ترامپ نشست. در مقابل جیل بایدن همسر جو نیز به جمع همراهان نامزد دموکرات ها پیوست.

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا/عکس Olivier Douliery/AP

رویترز در این باره نوشت: دو نامزد در ابتدا در باره انتخاب قاضی جدید برای دیوان عالی در آستانه انتخابات بحث کردند.

مناظره، با سوالی درباره دادگاه عالی آمریکا شروع شد. هر یک از نامزدها دو دقیقه فرصت داشتند تا درباره این موضوع صحبت نمایند. مناظره با حرف های ترامپ شروع شد.

او با دفاع از نامزد پیشنهادی جمهوری خواستار برای دیوان عالی آمریکا در این باره گفت: ما انتخابات را بردیم. در نتیجه ما سنا را در اختیار داریم. کاخ سفید را هم داریم و با احترام به تمام آنها حق داریم که این انتخاب را انجام دهیم، اگر دموکرات ها بر سر کار بودند این کار را به سرعت انجام می دادند.

جو بایدن نامزد دموکرات ها هم در این باره اظهار کرد و گفت: مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند و نظر خود را درباره انتخاب نامزد دیوان عالی بیان نمایند.

وی اضافه کرد الان ما وسط انتخاباتی هستیم که در حال حاضر شروع شده است. ده ها هزار نفر رای خود را داده اند و باید صبر کنیم تا مردم آمریکا مشخص نمایند که چه کسی را برای رئیس جمهوری بر می گزینند و پس از آن قاضی دیوان عالی را انتخاب کنیم.

بایدن گفت: من مسئله ای با نامزد پیشنهادی دیوان عالی ندارم اما رفتن نامزد جمهوری خواستار به دادگاه عالی آمریکا باعث از بین رفتن بیمه سلامت حدود 20 میلیون نفر می گردد.

بایدن به نگرش قاضی برت نامزد جمهوری خواستار در خصوص طرح اوباماکر یا همان برنامه بیمه درمانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شده بود اشاره نمود. برت از مخالفان و منتقدان طرح اوباما کر در سال 2012 بود.

بایدن همچنین گفت: با حضور برت در دادگاه چه اتفاقی برای حقوق زنان می افتد؟

وی اضافه کرد: نگرش قاضی فعلی به برنامه اوباماکر میلیون ها تن را از بیمه درمانی محروم خواهد نمود.

ترامپ به میان حرف های بایدن پرید و با اشاره به مدت انتخاب شدن و مقام ریاست جمهوری اش اختیاراتش را یادآور شد و بایدن را به افکار سوسیالیستی متهم کرد.

بایدن گفت: من می خواهم مردم بیمه سلامتی شخصی داشته باشند. وی اضافه کرد 200 هزار نفر در آمریکا به دلیل شیوع کرونا مرده اند و حدود 7 میلیون نفر به ویروس مبتلا هستند.

ترامپ باز هم به میان سخنان بایدن آمد و گفت: اگر شما رئیس جمهور بودید 2 میلیون نفر در اثر بیماری کرونا می مردند.

بایدن: حزب دموکرات یعنی من

جو بایدن، معاون رئیس جمهور در دولت باراک اوباما در ادامه اتهام سوسیالیست بودن که بارها از سوی دونالد ترامپ مطرح شده بود را رد کرد. در همین زمان ترامپ به او گفت: اما هم حزبی های شما می خواهند بیمه سوسیالیستی بیاورد

به نظر می آید که منظور دونالد ترامپ از بیمه سوسیالیستی، بیمه همگانی باشد. وی به جای ترکیب Socialized medicine به معنای بیمه همگانی از socialist medicine به معنی بیمه سوسیالیستی استفاده کرد.

بایدن در جواب گفت: در حال حاضر من حزب دموکرات هستم و حزب دموکرات یعنی من.

جو بایدن و دونالد ترامپ در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا/عکس: Julio Cortez/

بایدن: میشه خفه بشی؟

در بیست دقیقه اول مناظره هرج و مرج بر گفت وگوی دو طرف حاکم بود و دونالد ترامپ بارها صحبت های جو بایدن را قطع می کرد. تا جائی که در دقیقه 18 مناظره نامزد حزب دموکرات با قطع شدن صحبت هایش توسط آقای ترامپ، خطاب به وی گفت: میشه خفه شی مرد؟

ترامپ نیز در پاسخ گفت: مردم می فهمند جو. تو در 47 سال گذشته هیچ کاری را پیش نبردی.

در بخش دیگری از مناظره نیز کریس والاس، مجری مناظره و خبرنگار با سابقه شبکه فاکس نیوز به دونالد ترامپ تذکر داد و به دلیل صحبت کردن همزمان نامزدها با هم با بالا بردن صدای خود گفت: من دوست ندارم صدای خود را بالا ببرم اما تفاوت من با شما چیست؟ وی خطاب به آقای ترامپ گفت که به آنچه کمپین انتخابی اش پیش از برگزاری مناظره به آن متعهد شدند احترام بگذارد.

ترامپ خطاب به مجری مناظره: ظاهرا من در حال مناظره با شما هستم نه بایدن

دونالد ترامپ در شروع صحبت هایش بایدن را به کوشش برای از بین بردن بیمه خصوصی متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس در پاسخ به سوالات مکرر مجری برنامه درباره شکست آقای ترامپ در ارائه طرح جامع بیمه درمانی جایگزین اوباماکر گفت: ظاهرا من در حال مناظره با شما هستم نه او (بایدن) که البته جای تعجب هم ندارد.

دونالد ترامپ خطاب به مجری: من در حال مناظره با شما هستم/عکس: Olivier Douliery/AP

جو بایدن: با توجه به همه دروغ ها صحبت های ترامپ درباره ویروس کرونا را باور می کنید؟

در ادامه مناظره انتخاباتی دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه، جو بایدن با اشاره به گفت وگوی تلفنی آقای ترامپ با باب وودورد که اخیرا توسط این خبرنگار منتشر شده به مساله پنهان کاری دولت دونالد ترامپ در خصوص وخامت همه گیری ویروس کرونا در ماه های ابتدایی شیوع پرداخت و گفت: با همه دروغ هایی که توسط رئیس جمهور ترامپ گفته شده است برای لحظه ای هم می توانید به او و حرف هایش اعتماد کنید؟ او اعتراف نمی کند که می دانست این اتفاق ها خواهد افتاد. او حتی در ماه فوریه از خطر این ویروس اطلاع داشت.

ترامپ: تو در کالج نفر آخر کلاس بودی، در خصوص هوش با من حرف نزن

جو بایدن با اشاره به پنهانکاری ترامپ درباره خطر شیوع کرونا به دلیل وحشت خودش یا نگرانی از سقوط بازار سهام رو به دوربین و مخاطبان گفت: اگر او باهوش تر و سریع تر نباشد، تعداد بیشتری از مردم جان خود را از دست می دهند.

در اینجا دونالد ترامپ خطاب به وی گفت: درباره هوش با من صحبت نکن. وی با زیر سوال بردن هوش جو بایدن اضافه کرد: شما با کمترین نمره در کلاس فارغ التحصیل شده اید.

دونالد ترامپ به همراه همسرش ملانیا در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا/عکس: Patrick

Semansky

ترامپ: فراوری واکسن کرونا خیلی سیاسی است

با مطرح شدن سوال درباره واکسن کرونا و پرسش مجری درباره تناقض صحبت های مسئولان بخش سلامت ایالات متحده و رئیس جمهوری درباره زمان دسترسی همگانی به واکسن کرونا، دونالد ترامپ با اشاره به اینکه واکسن می تواند سریعتر به همه مردم ارائه گردد اذعان کرد که مساله فراوری واکسن کرونا سیاسی است.

آقای ترامپ گفت: من با بسیاری از کمپانی های فراوری دارو صحبت کردم و ما خیلی زودتر از پیش بینی ها می توانیم واکسن را داشته باشیم اما این مساله خیلی سیاسی است و آدم هایی مثل این (بایدن) می خواهند که این مساله سیاسی باشد به جای اینکه فکر جان افراد باشند.

جو بایدن به همراه همسرش، جیل در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا/عکس: Patrick Semansky

دفاع ترامپ از تجمع انتخاباتی در میان بحران کرونا: بایدن هم اگر می توانست آدم ها را جمع کند همین کار را می کرد

دونالد ترامپ در پاسخ به سوال مجری درباره برگزاری تجمع انتخاباتی در میان بحران شیوع کرونا با دفاع از عملکرد خود گفت: مردم می خواهند حرف های من را بشنوند. وی با اشاره به اینکه تجمع های انتخاباتی خود را در فضای باز برگزار نموده است، درباره خطر ابتلای هوادارن به ویروس کرونا اضافه کرد: ما تا کنون مسئله ای نداشتیم.

از 21 تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ از اواسط ماه مارس تا کنون، سه مورد از آنها در فضاهای بسته برگزار گشته و بیشتر طرفداران وی بدون رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در آنها شرکت نموده اند.

زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را به اهمیت ندادن به جان هوادارنش و مسئولیت ناپذیری متهم می کرد، آقای ترامپ که دقایقی پیش از این ماسک پوشیدن دائمی جو بایدن را به تمسخر گرفته بود دلیل برگزار نشدن تجمع انتخاباتی توسط نامزد دموکرات را این دانست که هیچکس در آن شرکت نمی کند وی گفت: اگر می توانستید جمعیت را جمع کنید همان کار (من) را می کردید.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1339

به "نخستین مناظره، جو بایدن به ترامپ: میشه خفه شی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مناظره، جو بایدن به ترامپ: میشه خفه شی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید