چین: بریتانیا هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال هنگ کنگ ندارد

به گزارش علی آباد جدید، خبرنگاران: چین امروز چهارشنبه اعلام نمود که بریتانیا از زمانی که هنگ کنگ به چین بازگشته است هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال آن نداشته است.

چین: بریتانیا هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال هنگ کنگ ندارد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز ، تنش در روابط سیاسی چین و بریتانیا در مورد حوادث اخیر هنگ کنگ همچنان ادامه دارد و ممانعت چین از سفر یک هیات از سیاستمداران بریتانیایی به هنگ کنگ موجب تشدید این تنش ها شده است.

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس بریتانیا روز گذشته یک جلسه سه ساعته را در مورد این مساله برگزار کردند و در این نشست هشدار دادند که این اقدام دولت چین به ضرر روابط لندن و پکن خواهد بود.

تنش ها از روز یکشنبه تاکنون زمانی به اوج خود رسیده است که رئیس کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا تاکید نمود که از سوی مقام های سفارت چین به وی اطلاع داده شده است که هیات متشکل از نمایندگان مجلس بریتانیا اجازه ورود به هنگ کنگ را نخواهند داشت. این هیات ظاهرا قصد داشته برای آنالیز روند پیشرفت دموکراسی در هنگ کنگ به این کشور سفر کند.

تظاهرات اعتراض آمیز در هنگ کنگ در دو ماه اخیر ادامه داشته و معترضان خواهان دموکراسی فراگیرتر در این کشور هستند.

هوا چون یینگ وزیر خارجه چین در پاسخ به این سئوال که آیا بریتانیا هنوز مسئولیتی در قبال هنگ کنگ دارد پس از آنکه توافقنامه واگذاری آن به چین را امضا نموده است ،تاکید نمود: بریتانیا هیچ حق حاکمیتی بر هنگ کنگ ندارد و این کشور به چین بازگردانده شده است. بریتانیا هیچ قدرت و هیچ حقی برای نظارت ندارد. بریتانیا هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال هنگ کنگ ندارد.

وی در ادامه توضیح داد: هدف واقعی یک اقلیت کوچک از مردم بریتانیا این است که با سوء استفاده از مطرح کردن مسئولیت اخلاقی دخالت خود در امور داخلی چین را پنهان نمایند. چنین تلاشی پیروز نخواهد شد و چین نیز قطعا اجازه آن را نخواهد داد.

در حالی که دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفته است که چین به خاطر ممانعت از ورود سیاستمداران بریتانیایی به هنگ کنگ دچار اشتباه شده است، پکن ضمن دفاع از این تصمیم تاکید نموده است که کشورهای خارجی نباید در امور داخلی چین دخالت نمایند.

ادامه درگیری های خشونت آمیز در هنگ کنگ می تواند سرآغاز تنش جدی در روابط سیاسی چین و بریتانیا ارزیابی گردد. سر ریچارد اوتاوای رئیس کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا پکن را متهم نموده است که اجازه ورود گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا را در قالب یک کمیته حقیقت یاب به هنگ کنگ نداده است.

ریچارد در این باره گفت: من فکر می کنم این تصمیمی است که آنها به خاطر آن پشیمان خواهند شد. وی این تصمیم مقام های چینی را کاملا تقابل گونه و مسخره ارزیابی نموده است.

در مقابل سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن رد نقدها مطرح شده تاکید نموده است که این اقدامات کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا است که تحریک آمیز است نه اقدامات چین. به این مساله اشاره شده است که بعضی از نمایندگان کمیته روابط خارجی مجلس بریتانیا گفته اند که ممانعت چین از ورود آنها به هنگ کنگ اقدامی کاملا در تقابل با بریتانیا بوده است. ولی چین بارها به بریتانیا اعلام نموده است که با آنچه که تحقیقات توسط گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا است مخالف است و از آنها خواسته است تا این سفر را لغو نمایند.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 614

به "چین: بریتانیا هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال هنگ کنگ ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: بریتانیا هیچ مسئولیت اخلاقی در قبال هنگ کنگ ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید